Vytápění horské roubenky


Vytápění horské roubenky - Infratopení, přímotopy a sálavé panely

Navštivte náš internetový obchod Přímotopy/Infratopení
Diskuzní fórum věnované infratopení, elektrickým přímotopům a sálavým panelům.


Vybrat
Stránka: | 1 |

Vytápění horské roubenky

Petr Šimůnek

2013-02-17 23:00:44
Dobrý den,
zvažuji změnu vytápění horské roubenky - chalupa je již po větší rekonstrukci a tak další výrazný stavební zásah neplánuji. Jde o dvě místnosti - hlavní světnice a místnost nad ní - v obou jsou aktuálně instalovány jedny větší akumulační kamna (cca 2-3,5 kW - snad hybridní...) a využívám napájení přes nižší tarif. Když se akumulačky roztopí, což ale chvíli trvá a musím je zapínat s předstihem, jsem spokojen. Kamna zapínám v chladných měsících na celé dny pobytu a často systém den před odjezdem vypnu a "dojíždím" na zbytkovou energii. Na druhou stranu, známí ve svých roubenkách rovnou instalovali malé přímotopy a jsou spokojeni. Já spíše než přímotopy zvažuji sálavé panely (3-4 na místnost), ale nejsem si jist, jestli takové "flexibilnější" řešení nakonec nevyjde dráž pro dosažení stejné tepelné pohody. Navíc nechci přijít o možnost dálkového ovládání, ale přesto bych potřeboval konzultaci, zda existuje efektivnější způsob vytápění, než který využívám.
Děkuji za názor.
----------------------------------------
Šimůnek

David Bláha

2013-02-18 12:10:54
Dobrý den pane Šimůnku,
se sálavými panely samozřejmě neuděláte chybu a zcela jistě budou energeticky méně náročné než akumulačky. Otázka je zdali se vám podaří přesvědčit dodavatele energie na přímotopný tarif, který by zajistil také nízkou cenu za odebrané kWh, tak jak to nyni provozujete s tarifem na akumulačky.

Pokud v roubence nejsou vysoké stropy, což nepředpokládám, bude energeticky téměř stejně efektivní topení sálavými přímotopy, u nich je výhodou integrovaná regulace. Také kumulují výkon v menších rozměrech než sálavé panely, takže nezaberou tolik místa.
----------------------------------------
David Bláha

Petr Šimůnek

2013-02-19 00:03:18
Dobrý den pan Bláho,
děkuji za rychlou odpověď, nicméně hned mám obratem tři otázky:
1) Netušil jsem, že se změnou topného tělesa (z akumulaček na přímotop nebo sálavý panel) mohu ztratit nárok na nízký tarif - alespoň tak jsem to pochopil (dodavatelem je ČEZ)...?
2) Když jsem psal o sálavých panelech, měl jsem spíše na mysli infrapanely než sálavé přímotopy; Vy hovoříte o obou, ale spíše preferujete sálavé přímotopy - je v tom pro mé účely podstatný rozdíl? Také úplně nerozumím konstatování ".. sálavé přímotopy kumulují výkon v menších rozměrech než sálavé panely, takže nezaberou tolik místa..." Měl jsem za to, že právě infrapanely jsou rozměrově subtilnější a nejsou schopny žádné akumulace..?
3) Jaké konkrétní produkty ze zde uvedené nabídky byste mi doporučil, případně proč?
Pokud je vhodnější telefonická konzultace i pro konkrétní nabídku, rád zavolám.
Děkuji za odpověď.
----------------------------------------
Šimůnek

David Bláha

2013-02-19 11:06:41
Zdravím pane Šimůnku,
1. akumulační, ve Vašem případě zřejmě osmihodinový tarif a např. 20ti hodinový přímotopný tarif jsou různé produkty dodavatele energie s různými podmínkami pro jejich přidělení. Akumulačky se během osmi hodin nízkého tarifu "nabíjejí" a zbytek času pomalu uvolňují tepelnou energii. Špatně se to reguluje a pokud se "vybijí", je lidově řečeno po ptákách. Topné panely nebo přímotopy mají žádnou, nebo jen malou akumulaci a musejí tedy zapínat a vypínat stále. Pojedou-li 16 hodin denně ve vysokém tarifu, může být vzhledem k ceně za kWH účet za topení vyšší než s akumulačkami, přestože je topení díky vysokému podílu sálání a přesnější regulaci efektivnější. Vše je to o poměru využívání topení, plateb za ten který tarif a konkrétní ceně za kWH.
2. infrapanel 700 W má rozměry 60*120 cm, sálavý přímotop 1500W má rozměry 80x45 cm, kumulace výkonu není akumulace tepla
3. telefonická konzultace bude vhodnější
----------------------------------------
David Bláha
Stránka: | 1 |
Příspěvek
Jméno
Obsah
Podpis