dotaz na vhodnost použití


dotaz na vhodnost použití - Infratopení, přímotopy a sálavé panely

Navštivte náš internetový obchod Přímotopy/Infratopení
Diskuzní fórum věnované infratopení, elektrickým přímotopům a sálavým panelům.


Vybrat
Stránka: | 1 |

dotaz na vhodnost použití

Tomáš Eichler

2015-11-06 11:36:31
Dobrý den, je vhodné použití do větší místnosti rodinného domku doplňující infrapanel ke stávajícímu ústřednímu topení? Uvažuji, že panel by sloužil k přitápění a pomáhal by vysoušet místnost (nevím, jestli je tato úvaha správná). Děkuji
----------------------------------------
Tomáš Eichler

David Bláha

2015-11-06 22:04:14
Dobrý den Tomáši,
ano, proč ne, vše záleží na tom, jaký výkon chcete do místnosti dodat.

Infrapanel sice není vysoušeč, ale zvedne povrchovou teplotu "osálávané" stěny a tím může omezit nebo úplně zamezit srážení vzdušné vlhkosti (záleží na povrchové teplotě stěny a vlhkosti vzduchu - teplotě rosného bodu; čím nižší vlhkost vzduchu, tím nižší je teplota, při které vzdušná vlhkost zkondenzuje) Pokud je příčinou vlhkosti stěn vznik rosného bodu, jde často o kombinaci obojího - příliš vysoké vlhkosti a příliš chladného povrchu.
----------------------------------------
David Bláha

Petr Cervenka

2015-11-25 17:56:49
Dobrý den. Mám v úmyslu použít infra panely k řešení podobného problému jak p. Bláha. Zajímal by mě panel EMITHERM 700W. Je k tomuto panelu stejný držák na zeĬ jako k ECOSUN? Dále pak, je možné panel zavěsit, jak na šířku, tak i na výšku(svisle na zeĬ)? Někde jsem se také dočetl, že panely není vhodné kvůli bezpečnosti připojovat na přímo pod svorkovnici, ale do zásuvky. Při 700W je odběr něco přes 3A, tak by se zásuvka neměla vypalovat.

Děkuji za odpověĬ.

David Bláha

2015-11-26 11:38:22
Dobrý den,
infrapanel Emitherm lze zavěsit na stěnu bez dalšího příslušenství a to jak horizontálně, tak vertikálně. Zajímá-li Vás stropní rám, ten je součástí balení stropních panelů Ecosun U, je možné jej objednat i zvlášt.
Který zdroj uvádí, že připojení elektrického spotřebiče přes svorkovnici není bezpečné? Zásuvka a vidlice to vždy prohraje, viz. odkaz "jak připojit přímotopy a topné panely".

S pozdravem
» https://www.primotopy.eu/radce-faq-a100#jak_pripojit_primotopy_a_topne_panely ----------------------------------------
David Bláha

Petr Cervenka

2015-11-26 19:52:56
O zapojení do zásuvky jsem se dočetl u Vaší konkurence: "pokud bude panel zapojen přímo (bez termostatu) použijte zásuvku určenou pro spotřebiče". Ještě jedna věc mi není jasná. Píšete, že povrchová teplota je 80-100 °C. Na některých fotkách jsou panely umístěny tak, že není problém se jich dotknout....při teplotě 100°C??? Děkuji.

David Bláha

2015-11-27 11:35:54
CSN 33 2000-4-41 (ochrana odpojení od zdroje) jistě neměla na mysli dvoupólové odpojení pomocí vidlice, tato interpretace je v rozporu s CSN 332130 (vnitřní elektrické rozvody). Vždy je třeba přihlédnout ke všem okolnostem: platným normám, příkonu/výkonu zařízení, typu elektroinstalace v domě (TN-C, TN-S), deklaraci výrobce (továrnímu provedení), třídě ochrany zařízení před úrazem el. proudem atd.

Povrchová teplota topných panelů se liší v závislosti na materiálu. Hladké sklo operuje s jinou maximální teplotou než hrubý křemičitý povrch. Popálit se o naše topné panely - to by asi chtělo větší odhodlání - třeba připlácnout se k panelu na delší dobu.
Více Vám napoví
CSN 33 2000-4-42, Elektrická zařízení, Cást 4: Bezpečnost, Kapitola 42: Ochrana před účinky tepla
----------------------------------------
David Bláha

Petr Cervenka

2015-11-27 19:32:39
Moc děkuji za informace. Bohužel nemám v okolí nikoho, kdo tento systém používá, tak jen sbírám informace. Vaše propálená zásuvka, na ilustračním foto, mi však při daném ampérickém odběru také přijde scestná. Nicméně si myslím, že připojení na" svorkovnici" je také lepší. Ale stále jste mi nevysvětlil termín "povrchová teplota 80-100°C" ...pokud má něco povrchovou teplotu, tak jak píšete, je na povrchu 100°C nebo ne?A povrch křemičitý, skelný nebo např železný, pokud je teplý, tak jak je, není v tom podle fyzikálních zákonů asi rozdíl Asi to nechápu a nechci zkoumat normy, chtěl jsem pouze laické vysvětlení.
Děkuji za vysvětlení.

David Bláha

2015-11-30 15:46:26
Pane Cervenko, vezmu to postupně:
- pro Vaši informaci, ohořelou vidlici na ilustračním fotu má na svědomí topidlo o výkonu 2000W (proud cca 9A), nikde netvrdíme, že na příkonu/výkonu nezáleží, a v tomto smyslu jsem Vám také výše již odpověděl
- uvedené normy se starají o bezpečnost elektroinstalace, spotřebičů a hlavně jejich uživatelů, je tedy více než vhodné se jimi řídit; okolnosti jsou ale vždy různé, viz. opět výše uvedeno
- skutečně je rozdíl ve vnímaní stejné teploty dotykem u "dokonale" hladkého povrchu (sklo - panely GR, G) nebo povrchu o hrubozrné struktuře (poptávaný Emitherm 700)
- rozuzlení je překvapivě jednoduché: zvu Vás do naší vzorkovny (viz. kontakty), kde si panely můžete vyzkoušet a osahat
s pozdravem
----------------------------------------
David Bláha

Petr Cervenka

2015-12-01 08:25:59
Děkuji za informace.

Petr Cervenka
Stránka: | 1 |
Příspěvek
Jméno
Obsah
Podpis